Tutkimusryhmä

SILE on Helsingin yliopiston, Turun yliopiston ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen, jossa työskentelee joukko yhteiskuntatieteilijöitä (sosiologia, sosiaalipolitiikka, politiikan tutkimus), oikeustieteilijöitä (oikeussosiologia, julkisoikeus) ja eläinten hyvinvointitutkijoita.

Hankkeen johto ja koordinaatio

Kati Rantala

Kati Rantala

Konsortion johtaja, tutkimusjohtaja

Helsingin yliopisto

kati.rantala@helsinki.fi
Puh. 050 387 6198

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Konsortion varajohtaja, professori

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Lotta Hautamäki

Lotta Hautamäki

Vuorovaikutusvastaava, VTT, Tutkijatohtori

Helsingin yliopisto

lotta.hautamaki@helsinki.fi

Inka Järvikangas

Inka Järvikangas

Projektikoordinaattori

Helsingin yliopisto

inka.jarvikangas@helsinki.fi
Puh. 050 531 0268

Ensimmäisen rahoituskauden aikana vuorovaikutusvastaavana toimi Petri Uusikylä (Frisky & Anjoy Oy). Vuorovaikutustiimiin kuului myös Aleksis Oreschnikoff samasta organisaatiosta.

Lapset, nuoret ja lastensuojelu

Timo Harrikari

Timo Harrikari

Professori, Työpaketin johtaja

Helsingin yliopisto

timo.harrikari@helsinki.fi
Puh. 0294124635

Essi Julin

Essi Julin

Tutkijatohtori

Helsingin yliopisto

essi.julin@helsinki.fi

Ensimmäisen rahoituskauden aikana mukana olivat myös tutkija Linda Määttä (THL) ja tutkijatohtori Laura Tiitinen (Lapin yliopisto).

Velka, päihteet ja mielenterveys

Anu Katainen

Anu Katainen

Sosiologian dosentti, Yliopistonlehtori, Työpaketin johtaja

Helsingin yliopisto

anu.h.katainen@helsinki.fi
Puh. 029 412 3891

Lotta Hautamäki

Lotta Hautamäki

VTT, Tutkijatohtori

Helsingin yliopisto

lotta.hautamaki@helsinki.fi

Karoliina Majamaa

Karoliina Majamaa

Yliopistotutkija

Helsingin yliopisto

karoliina.majamaa@helsinki.fi

Pekka Hakkarainen

Pekka Hakkarainen

Tutkimusprofessori

Veera Kankainen

Veera Kankainen

Väitöskirjatutkija

Helsingin yliopisto

veera.kankainen@helsinki.fi

Katariina Warpenius

Katariina Warpenius

Erikoistutkija

Ensimmäisen rahoituskauden aikana mukana olivat myös tutkijatohtori Kati Nieminen (Helsingin yliopisto), johtava asiantuntija Thomas Karlsson (THL), väitöskirjatutkija Josefin Westermarck (Helsingin yliopisto) ja tutkimusavustaja Otava Ojanperä (Helsingin yliopisto).

Vangit

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Helena Huhta

Helena Huhta

Tutkijatohtori

Turun yliopisto

helena.huhta@utu.fi

Maija Helminen

Maija Helminen

Yliopistonlehtori

Susanna Lundell

Susanna Lundell

Tutkija

Turun yliopisto

+358 40 589 6891

susanna.lundell@utu.fi

Ei-kansalaiset

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Nea Peltoniemi

Nea Peltoniemi

Projektitutkija

Turun yliopisto

nea.h.peltoniemi@utu.fi

Oona Alitalo

Oona Alitalo

Väitöskirjatutkija

Turun yliopisto

ooirka@utu.fi

Johanna Vanto

Johanna Vanto

Tutkijatohtori

Turun yliopisto

johanna.m.vanto@utu.fi

Eläimet

Anna Valros

Anna Valros

Professori

Helsingin yliopisto, eläinlääketieteellinen tiedekunta

anna.valros@helsinki.fi

Laura Hänninen

Laura Hänninen

Dosentti, Kliininen opettaja

Helsingin yliopisto, eläinlääketieteellinen tiedekunta

laura.hanninen@helsinki.fi
Puh. 050 4151 180

Tomi Lehtimäki

Tomi Lehtimäki

Projektitutkija

Helsingin yliopisto

tomi.lehtimaki@helsinki.fi
Puh. 050 470 6104

Saara Kupsala

Saara Kupsala

YTT, tutkijatohtori

Helsingin yliopisto, eläinlääketieteellinen tiedekunta

saara.kupsala@helsinki.fi
Puh.  0294157329

Sääntelypolitiikka ja algoritmit

Kati Rantala

Kati Rantala

Tutkimusjohtaja, työpaketin johtaja

Helsingin yliopisto

kati.rantala@helsinki.fi
Puh. 050 387 6198

Inka Järvikangas

Inka Järvikangas

Väitöskirjatutkija

Helsingin yliopisto

inka.jarvikangas@helsinki.fi
Puh. 050 531 0268

Ensimmäisen rahoituskauden aikana mukana olivat myös apulaisprofessori Riikka Koulu ja tutkijatohtori Terhi Esko Helsingin yliopistosta.

Perusoikeudet

Janne Salminen

Janne Salminen

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

janne.salminen@utu.fi

Hanna Hämäläinen

Hanna Hämäläinen

Tutkijatohtori

Turun yliopisto

hanna.hamalainen@utu.fi

Lakitutka

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Oona Alitalo

Oona Alitalo

Väitöskirjatutkija

Turun yliopisto

ooirka@utu.fi

Marjaana Sjölund

Marjaana Sjölund

Projektitutkija

Ossi Laine

Ossi Laine

IT-suunnittelija

Turun yliopisto

Olli Jalonen

Olli Jalonen

IT-suunnittelija

Turun yliopisto