Tutkimusryhmä

SILE on Helsingin, Turun ja Lapin yliopiston, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Frisky Anjoy Oy:n yhteinen hanke, jossa työskentelee joukko yhteiskuntatieteilijöitä (sosiologia, sosiaalipolitiikka, politiikan tutkimus), oikeustieteilijöitä (oikeussosiologia, julkisoikeus) ja eläinten hyvinvointitutkijoita.

Hankkeen johto ja koordinaatio

Kati Rantala

Kati Rantala

Konsortion johtaja, tutkimusjohtaja

Helsingin yliopisto

kati.rantala@helsinki.fi
Puh. 050 387 6198

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Konsortion varajohtaja, professori

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Petri Uusikylä

Petri Uusikylä

Vuorovaikutusvastaava, osakas

Frisky & Anjoy

petri.uusikyla@frisky.fi
Puh. 040 577 7516

Inka Järvikangas

Inka Järvikangas

Projektikoordinaattori

Helsingin yliopisto

inka.jarvikangas@helsinki.fi
Puh. 050 531 0268

Lapset, nuoret ja lastensuojelu

Timo Harrikari

Timo Harrikari

Professori, Työpaketin johtaja

Lapin yliopisto

timo.harrikari@ulapland.fi
Puh. 044 474 4340

Laura Tiitinen

Laura Tiitinen

Tutkijatohtori

Lapin yliopisto

laura.tiitinen@ulapland.fi
Puh. 040 659 8003

Linda Määttä

Linda Määttä

Tutkimusapulainen

Lapin yliopisto

linda.maatta@ulapland.fi

Velka, päihteet ja mielenterveys

Anu Katainen

Anu Katainen

Sosiologian dosentti, Yliopistonlehtori, Työpaketin johtaja

Helsingin yliopisto

anu.h.katainen@helsinki.fi
Puh. 029 412 3891

Lotta Hautamäki

Lotta Hautamäki

Tutkijatohtori

Thomas Karlsson

Thomas Karlsson

Johtava asiantuntija

Kati Nieminen

Kati Nieminen

OTT, Tutkijatohtori

Helsingin yliopisto

kati.nieminen@helsinki.fi

Pekka Hakkarainen

Pekka Hakkarainen

Tutkimusprofessori

Josefin Westermarck

Josefin Westermarck

Tekninen avustaja

Veera Kankainen

Veera Kankainen

Tohtorikoulutettava

Helsingin yliopisto

veera.kankainen@helsinki.fi

Katariina Warpenius

Katariina Warpenius

Erikoistutkija

Vangit ja ei-kansalaiset

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Susanna Lundell

Susanna Lundell

Tutkija

Turun yliopisto

+358 40 589 6891

susanna.lundell@utu.fi

Nea Peltoniemi

Nea Peltoniemi

Tutkimusavustaja

Turun yliopisto

nea.h.peltoniemi@utu.fi

Maija Helminen

Maija Helminen

Erikoistutkija

Turun yliopisto

anmahel@utu.fi

Emma Laaksonen

Emma Laaksonen

Tutkimusavustaja

Turun yliopisto

emma.a.laaksonen@utu.fi

Johanna Vanto

Johanna Vanto

Tohtorikoulutettava

Turun yliopisto

johanna.m.vanto@utu.fi

Minttu Kopperoinen

Minttu Kopperoinen

Tutkimusavustaja

Eläimet

Anna Valros

Anna Valros

Professori

Helsingin yliopiston eläinlääketieteellinen tiedekunta

anna.valros@helsinki.fi

Laura Hänninen

Laura Hänninen

Dosentti, Kliininen opettaja

Helsingin yliopiston eläinlääketieteellinen tiedekunta.

laura.hanninen@helsinki.fi
Puh. 050 4151 180

Tomi Lehtimäki

Tomi Lehtimäki

Projektitutkija

Helsingin yliopiston eläinlääketieteellinen tiedekunta

tomi.lehtimaki@helsinki.fi
Puh. 050 470 6104

Sääntelypolitiikka ja algoritmit

Kati Rantala

Kati Rantala

Tutkimusjohtaja, työpaketin johtaja

Helsingin yliopisto

kati.rantala@helsinki.fi
Puh. 050 387 6198

Riikka Koulu

Riikka Koulu

Apulaisprofessori

Helsingin yliopisto

riikka.koulu@helsinki.fi

Terhi Esko

Terhi Esko

Tutkijatohtori

Helsingin yliopisto

terhi.esko@helsinki.fi

Perusoikeudet

Janne Salminen

Janne Salminen

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

jajasa@utu.fi

Hanna Hämäläinen

Hanna Hämäläinen

Tutkijatohtori

Turun yliopisto

hanna.hamalainen@utu.fi

Lakitutka

Anne Alvesalo-Kuusi

Anne Alvesalo-Kuusi

Professori, Työpaketin johtaja

Turun yliopisto

anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Puh. 050 560 4229

Emma Laaksonen

Emma Laaksonen

Tutkimusavustaja

Turun yliopisto

emma.a.laaksonen@utu.fi

Teemu Tuovinen

Teemu Tuovinen

IT-suunnittelija

Turun yliopisto

Ossi Laine

Ossi Laine

IT-suunnittelija

Turun yliopisto

Olli Jalonen

Olli Jalonen

IT-suunnittelija

Turun yliopisto

Nea Peltoniemi

Nea Peltoniemi

Tutkimusavustaja

Turun yliopisto

nea.h.peltoniemi@utu.fi

Minttu Kopperoinen

Minttu Kopperoinen

Tutkimusavustaja